all_logos

تعليم و تعلم از شئون الهي است و خداوند بزرگ، اين موهبت عظیم را به پيامبران و اولياي پاک خويش ارزاني کرده است تا مسير هدايت و رستگاری را به بشر بياموزند و بدین ترتیب تعليم و تعلم به‌صورت سنت حسنه آفرينش درآمد.

آموزش‌وپرورش، سنگ بناي آينده هر جامعه‌ای است. بدون شک معضلات و نابسامانی‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی محصول نواقص در نظام تعلیم و تربیه می‌باشد. ازآنجاکه تعلیم و تربیه کانون اصلی ساختن و پرورش دادن انسان‌های کارآمد برای کشور است، پرداختن درست به آن زمینه‌ساز رشد علمی، عزت مادی و آبادانی کشور است.

مؤسسات توحید، پیشگامان توحید، شکوفه‌های توحید و آفرینش بعد از گذشت ۲۵ سال، در سال ۱۳۹۷ شمسی با ۹ مؤسسه تعلیمی و چهار نهاد فرهنگی و هنری به‌منظور تربیت دانش‌آموزانی متفکر، پژوهشگر، انسان‌دوست، خلاق و دین‌دار، تلاش‌های فراوانی را در زمینه آموزش و فعالیت‌های فرهنگی و هنری در افغانستان انجام داده است، در این راستا به دستاوردهای چشمگیری نیز دست یافته است؛ مشکلات زیادی را متقبل شده است و اهداف والایی را در رأس برنامه‌های خود دارد. کوشیده‌ایم تا امید را در دل این شکوفه‌ها و آینده‌سازان عزیز رشد دهیم و بگوییم که با مهرورزی متحد باشید، بیاموزید و وطن را با علم و دانش دوباره بسازیم. مؤسسات توحید در سال تعلیمی ۱۳۹۷ آموزشگاهی برای پنج هزار متعلم دختر و پسر با ۴۵۰ تن نیروی انسانی در بخش‌های تدریسی و اداری است.

مؤسسه تعلیمی خصوصی توحید (۱)

مؤسسه تعلیمی خصوصی توحید (۱) در سال ۱۳۶۸ شمسی به‌صورت رسمی در وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان ثبت گردیده است. این مرکز آموزشی که در ناحیه چهارم شهر هرات موقعیت دارد به آموزش دختران صنف‌های هفتم تا دوازدهم می‌پردازد.

دوره تعلیمی: متوسطه و لیسه دختران


 

مؤسسه تعلیمی خصوصی توحید (۲)

مؤسسه تعلیمی خصوصی توحید (۲) که در سال ۱۳۸۶ شمسی فعالیت رسمی را آغاز نموده است، مرکز آموزش پسران صنف‌های هفتم تا دوازدهم می‌باشد. این نهاد آموزشی در ناحیه چهارم شهر هرات موقعیت دارد.

دوره تعلیمی: متوسطه و لیسه پسران


 

مؤسسه تعلیمی خصوصی توحید (۳)

مؤسسه تعلیمی خصوصی توحید (۳) در سال ۱۳۸۶شمسی در وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان ثبت شده است. این مرکز آموزشی که در خیابان قهرمان ملی (جاده فرهنگ) شهر هرات موقعیت دارد به آموزش دختران و پسران دوره آمادگی، ابتدایی و متوسطه می‌پردازد.

دوره تعلیمی: ابتدایی و متوسطه دختران و پسران


خانه رباتیک افغانستان

خانه رباتیک افغانستان وابسته به مؤسسات توحید به‌منظور توسعه آموزش برنامه‌های بین‌المللی STEAM (Science, Technology, Engineering, Art & Math) با تجهیزات آموزشی KAI Robot, Robotis & Lego Education در سال ۱۳۹۵ به‌صورت رسمی در کابل و هرات تأسیس گردید. مؤسسات توحید با بهره‌گیری از تجربه نه سال فعالیت در عرصه آموزش رباتیک، گام‌های ارزشمندی را با برنامه‌ریزی و اجرای ده‌ها برنامه در خانه رباتیک برداشته است. این نهاد آموزشی با آموزش مهارت‌های STEAM در قالب پروژه‌های مکانیکی، الکترونیکی و برنامه‌نویسی که به ساخت ربات می‌انجامد، برنامه‌های مختلفی را در مؤسسات آموزشی اجرا می‌نماید.

مهم‌ترین فعالیت‌ها:

  1. طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی در بیش از پانزده مؤسسه تعلیمی در کابل و هرات
  2. برگزاری المپیادهای ربات‌های آموزشی در هرات و کابل
  3. فراهم نمودن زمینه شرکت دانش آموزان در مسابقات بین‌المللی
  4. معرفی چهار نفر از دختران در تیم رباتیک دختران افغانستان
  5. اعزام تیم‌های رباتیک به کشورهای ایران، ازبکستان و تایلند
  6. کسب نمایندگی نهاد بین‌المللی WRO در افغانستان
  7. شرکت در مسابقات بین‌المللی پیشروبات به‌عنوان نماینده پیشروبات در افغانستان
  8. برگزاری دوره‌های آموزش ویژه برای آماده نمودن تیم‌های بین‌المللی
  9. آموزش برنامه‌نویسی با کمک ربات‌های همستر برای اولین بار در افغانستان از صنف‌های سوم ابتدایی

یوسی‌مس افغانستان - UCMAS Afghanistan

مؤسسه تعلیمی خصوصی پیشگامان توحید

مؤسسه تعلیمی خصوصی پیشگامان توحید در سال ۱۳۹۲ با مجوز رسمی وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان آغاز به فعالیت نموده است. این نهاد آموزشی که به آموزش شاگردان دوره ابتدایی می‌پردازد، در سال تعلیمی ۱۳۹۷ در ناحیه چهارم شهر هرات موقعیت دارد.

دوره تعلیمی: ابتدایی پسران

مؤسسه تعلیمی خصوصی شکوفه‌های توحید (۱)

نخستین مرکز آموزشی از مجموعه مؤسسات تعلیمی خصوصی شکوفه‌های توحید ویژه آموزش ابتدایی دختران و پسران در سال تعلیمی ۱۳۹۳ شمسی با مجوز وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان آغاز به فعالیت نموده است. این مرکز آموزشی در ناحیه چهارم شهر هرات (جاده روشن) موقعیت دارد.

دوره تعلیمی: ابتدایی پسران

مؤسسه تعلیمی خصوصی شکوفه‌های توحید (۲)

دومین مرکز آموزشی از مجموعه مؤسسات تعلیمی خصوصی شکوفه‌های توحید ویژه آموزش دوره‌های ابتدایی و متوسطه دختران و پسران در سال تعلیمی ۱۳۹۵ شمسی با مجوز رسمی وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان در ناحیه پنجم شهر هرات (خیابان صادق ۲۰) آغاز به فعالیت نموده است.

دوره تعلیمی: آمادگی، ابتدایی و متوسطه دختران و پسران

مؤسسه تعلیمی خصوصی آفرینش (۱)، کابل

نخستین مرکز آموزشی از مجموعه مؤسسات تعلیمی خصوصی آفرینش به‌منظور توسعه فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی در شهر کابل (کارته چهار) در سال ۱۳۹۵ شمسی ویژه آموزشی ابتدایی و متوسطه دختران و پسران آغاز به فعالیت نموده است.

دوره تعلیمی: آمادگی، ابتدایی و متوسطه دختران و پسران

مؤسسه تعلیمی خصوصی آفرینش (۲)

دومین مرکز آموزشی از مجموعه مؤسسات تعلیمی خصوصی آفرینش به‌منظور آموزش ابتدایی دختران در ناحیه چهارم شهر هرات در سال ۱۳۹۶ شمسی آغاز به فعالیت نموده است.

دوره تعلیمی: ابتدایی دختران

مرکز آمادگی شکوفه‌های توحید

مرکز آموزش نوآموزان دوره آمادگی برای ورود به ابتدایی با طرح برنامه‌های جدید آموزشی در سال ۱۳۹۳ شمسی آغاز به فعالیت نموده است. این نهاد آموزشی که برای آموزش گروه سنی پنج و شش سال فعالیت می‌نماید در ناحیه چهارم شهر هرات موقعیت دارد.

دوره تعلیمی: آمادگی دختران و پسران

انجمن فرهنگی هنری قصه‌گویان افغانستان، کابل و هرات

فعالیت‌های مؤسسات توحید در ترویج فرهنگ قصه‌گویی از سال ۱۳۸۷ شمسی آغاز گردیده است. انجمن فرهنگی هنری قصه‌گویان افغانستان به‌منظور توسعه برنامه‌ها در سال ۱۳۹۵ به‌صورت رسمی در وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت گردید.

مهم‌ترین فعالیت‌های انجمن:

۱- برگزاری دوره‌های آموزش قصه‌گویی

۲- برگزاری جشنواره سالانه قصه‌گویی در افغانستان. در سال ۱۳۹۷ شمسی دهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی برگزار گردیده است.

۳- فراهم نمودن زمینه شرکت قصه‌گویان در جشنواره‌های بین‌المللی

۴- ایجاد ارتباط با فستیوال‌های بین‌المللی قصه‌گویی در کشورهای مختلف

۵- برگزاری مسابقه سالانه قصه‌های دودقیقه‌ای برای کودکان و نوجوانان

خانه رباتیک افغانستان

خانه رباتیک افغانستان وابسته به مؤسسات توحید به‌منظور توسعه آموزش برنامه‌های بین‌المللی STEAM (Science, Technology, Engineering, Art & Math) با تجهیزات آموزشی KAI Robot, Robotis & Lego Education در سال ۱۳۹۵ به‌صورت رسمی در کابل و هرات تأسیس گردید. مؤسسات توحید با بهره‌گیری از تجربه نه سال فعالیت در عرصه آموزش رباتیک، گام‌های ارزشمندی را با برنامه‌ریزی و اجرای ده‌ها برنامه در خانه رباتیک برداشته است. این نهاد آموزشی با آموزش مهارت‌های STEAM در قالب پروژه‌های مکانیکی، الکترونیکی و برنامه‌نویسی که به ساخت ربات می‌انجامد، برنامه‌های مختلفی را در مؤسسات آموزشی اجرا می‌نماید.

مهم‌ترین فعالیت‌ها:

۱- طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی در بیش از پانزده مؤسسه تعلیمی در کابل و هرات

۲- برگزاری المپیادهای ربات‌های آموزشی در هرات و کابل

۳- فراهم نمودن زمینه شرکت دانش آموزان در مسابقات بین‌المللی

۴- معرفی چهار نفر از دختران در تیم رباتیک دختران افغانستان

۵- اعزام تیم‌های رباتیک به کشورهای ایران، ازبکستان و تایلند

۶- کسب نمایندگی نهاد بین‌المللی WRO در افغانستان

۷- شرکت در مسابقات بین‌المللی پیشروبات به‌عنوان نماینده پیشروبات در افغانستان

۸- برگزاری دوره‌های آموزش ویژه برای آماده نمودن تیم‌های بین‌المللی

۹- آموزش برنامه‌نویسی با کمک ربات‌های همستر برای اولین بار در افغانستان از صنف‌های سوم ابتدایی

مؤسسه استانداردسازی نوآوران دانش

اهمیت توسعه برنامه‌ها و انتقال تجربه‌های آموزشی، مؤسسات توحید را بر آن داشت تا باهدف استانداردسازی فعالیت‌های آموزشی در مؤسسات تعلیمی، مؤسسه نوآوران دانش را تأسیس و به‌صورت رسمی در وزارت اقتصاد ثبت نماید.

این نهاد سعی می‌نماید با عقد قرارداد با مؤسسات تعلیمی در کابل و هرات به رشد و پیشرفت برنامه‌های آموزشی در مؤسسات تعلیمی کمک نماید. آموزش معلمان، مدیران و نظارت بر اجرای برنامه‌های آموزشی از مهم‌ترین برنامه‌های این مؤسسه می‌باشد.

مرکز یوسی مس افغانستان

طرح توسعه ذهنی و محاسبه ذهنی با استفاده از چرتکه یک برنامه منحصربه‌فرد برای رشد کودکان است که در سال ۱۹۹۳ توسط دکتر دینو ونگ

در کشور مالزی ابداع گردید. این برنامه با استفاده از یک سیستم نوآورانه، محاسبه با به‌کارگیری چرتکه سبب توسعه کل مغز (نیمکره چپ و نیمکره راست) به‌طور هم‌زمان می‌شود. از سال ۱۹۹۳ (زمان ابداع UCMAS) تاکنون بیش از ۶۰ کشور به عضویت موسسه بین‌المللی UCMAS درآمدند و میلیون‌ها کودک در سراسر جهان از برنامه‌های آموزشی این سیستم بهره‌مند شده‌اند، مهم‌ترین این کشورها عبارت‌اند از: کانادا، استرالیا، ایالات‌متحده آمریکا، انگلستان، سوریه، لبنان، بحرین، مالزی، اندونزی، هند، امارات، قطر، کویت، عربستان سعودی، مصر، نیوزلند، سریلانکا، کنیا، اردن، فیجی، یمن، نیجریه، عمان، سودان و … می‌باشد. این موسسه جهت شکوفایی استعدادها و تشویق دانش‌آموزان به یادگیری ریاضیات، هرسال مسابقه‌ای بین‌المللی با حضور کشورهای عضو UCMAS در کشور برگزار می‌نماید.

مؤسسات شکوفه‌های توحید در سال ۱۳۹۵ به‌عنوان نماینده و مجری انحصاری برنامه بین‌المللی UCMAS در افغانستان انتخاب شده است.

مهم‌ترین فعالیت‌های مرکز UCMAS افغانستان:

۱- اجرای برنامه آموزشی UCMAS در ۱۰ مؤسسه آموزشی در هرات و کابل

۲- برگزاری مسابقات ملی UCMAS در افغانستان

۳- فراهم نمودن زمینه شرکت شاگردان در مسابقات بین‌المللی UCMAS در کشور امارات متحده عربی و مالیزیا

۴- برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مسابقات بین‌المللی

۵- آموزش معلمان و نظارت بر اجرای فعالیت‌های آموزشی آنان

۶- چاپ و انتشار کتاب‌های آموزش UCMAS

دیپارتمنت زبان انگلیسی:

با توجه به اهمیت آموزش درست زبان انگلیسی در دوره‌های مختلف تعلیمی و نظارت بر برنامه‌های آموزشی زبان، مؤسسات توحید در سال ۱۳۹۲ شمسی دیپارتمنت زبان انگلیسی را به‌عنوان مهم‌ترین مرجع برنامه‌ریزی و نظارت در حوزه زبان خارجی تأسیس نمود.

مهم‌ترین فعالیت‌ها:

۱- طراحی و اجرای برنامه آموزش مضامین درسی به زبان انگلیسی در دوره‌های ابتدایی و متوسطه

۲- ترجمه ده‌ها عنوان کتاب درسی به زبان انگلیسی

۳- آموزش و گزینش معلمان زبان انگلیسی در مراکز آموزشی مؤسسات توحید، شکوفه‌های توحید، پیشگامان توحید و آفرینش

۴- گزینش و نظارت بر اجرای سیستم آموزش زبان

۵- برگزاری آزمون‌های اختصاصی زبان انگلیسی

۶- آماده نمودن شاگردان برای شرکت در برنامه‌های ویدئوکنفرانس با شاگردان مکاتب بین‌المللی

دیپارتمنت علوم ساینس:

نظارت بر تدریس مضامین علوم ساینس در دوره‌های مختلف تعلیمی از وظایف مهم دیپارتمنت علوم ساینس مؤسسات توحید است. این دیپارتمنت که در دفتر مرکزی مؤسسات توحید مستقر است با گزینش معلم و نیز ارزیابی و نظارت بر فعالیت‌های آنان به تطبیق بهتر برنامه‌ها کمک می‌نماید.

مدیریت روابط بین‌المللی:

به‌منظور تلاش و برنامه‌ریزی هدفمند در ایجاد و توسعه ارتباطات بین‌المللی، مدیریت روابط بین‌المللی در دفتر مرکزی مؤسسات توحید تأسیس گردیده است. این مدیریت می‌کوشد با توسعه روابط بین‌المللی زمینه حضور معلمان و شاگردان را در برنامه‌های جهانی فراهم نماید.

مهم‌ترین فعالیت‌ها:

۱- برنامه‌ریزی بازدید از مکاتب بین‌المللی هندوستان در زمستان سال ۱۳۹۶

۲- امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، فرهنگی و هنری با مکاتب بین‌المللی هندوستان

۳- طراحی برنامه‌های بین‌المللی برای کسب دومین جایزه مکتب بین‌المللی از شورای فرهنگی بریتانیا (مؤسسات توحید نخستین بار در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان نخستین نهاد آموزشی جایزه مکتب بین‌المللی را از بریتش کونسل دریافت نمود.)

۴- برنامه‌ریزی برای برگزاری المپیاد بین‌المللی SOF در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

۵- کسب نمایندگی انجمن بین‌المللی کانگورو بدون مرز

۶- برنامه‌ریزی و اجرای چندین مرحله ویدئوکنفرانس بین شاگردان مؤسسات توحید و شاگردان مکاتب هندوستان

۷- کسب نمایندگی نهاد بین‌المللی WRO

۸- برنامه‌ریزی برای شرکت شاگردان در مسابقات بین‌المللی UCMAS در کشور مالیزیا

۹- برنامه‌ریزی برای شرکت شاگردان در مسابقات بین‌المللی رباتیک در ازبکستان و تایلند

۱۰- برگزاری مسابقات رباتیک با همکاری مرکز ساینس وزارت معارف و اتحادیه مکاتب خصوصی افغانستان در کابل، سال ۲۰۱۸

مدیریت امور مالی و اداری:

مدیریت امور مالی و اداری مؤسسات توحید با انتخاب و گزینش مسئولین مالی و اداری در مراکز آموزشی بر فعالیت‌هایشان به‌منظور تطبیق درست برنامه‌ها نظارت می‌نماید.

مهم‌ترین فعالیت‌ها:

۱- انتخاب و معرفی مسئولین مالی و اداری در مراکز آموزشی

۲- نظارت و حسابرسی بر جمع‌آوری فیس شاگردان

۳- تطبیق مکلفیت‌های مالیاتی مؤسسات تعلیمی

۴- تنظیم و نظارت بر اجرای پلان‌های بودجوی

۵- پرداخت مصارف مختلف مؤسسات تعلیمی

۶- نظارت بر اجرای برنامه‌های اداری

مدیریت نظارت و راهنمایی آموزشی:

با توجه به اهمیت نظارت درست بر اجرای برنامه‌های آموزشی و فعالیت‌های مسئولین آموزشی در مؤسسات، مدیریت امور آموزشی در دفتر مرکزی مؤسسات تأسیس گردیده است. این مدیریت تلاش می‌ورزد با بازدیدهای مستمر ضمن نظارت بر اجرای برنامه‌ها، برای حل مشکلات با هماهنگی مدیران اقدام نماید.

مهم‌ترین فعالیت‌ها:

۱- گزینش معلم در رشته‌های مختلف برای مراکز آموزشی

۲- طراحی و اجرای آزمون‌ها و المپیادهای علمی

۳- ارزیابی فعالیت‌های معلمان

۴- نظارت بر اجرای فعالیت‌های مسئولین آموزشی

۵- برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه سالانه

۶- تدوین و تألیف ده‌ها عنوان کتاب کمک‌آموزشی (قابل‌ذکر است که تاکنون بیش از صد عنوان کتاب در مؤسسات توحید تألیف و منتشرشده است.)

۷- طراحی و اجرای جشنواره سالانه دانش‌پژوهان

۸- طراحی و اجرای اولین مسابقه شاهنامه‌خوانی

۹- طراحی و اجرای دومین مسابقه سخنوران نوجوان

۱۰- طراحی و اجرای جشن‌های سالانه الفبا و شکوفه‌های توحید

واحد طراحی و مدیریت سایت مؤسسات:

این واحد به‌منظور طراحی کتاب‌ها و جزوات کمک‌آموزشی، پوسترها و بنرهای فرهنگی و هنری ویژه محافل و جشنواره‌ها و نیز مدیریت سایت اینترنتی مؤسسات (www.towhid.edu.af) در دفتر مرکزی مؤسسات تأسیس گردیده است.

برنامه‌های فرهنگی و هنری در سال ۱۳۹۷:

۱- برگزاری دهمین جشنواره قصه‌گویی، میزان ۱۳۹۷

۲- برگزاری یازدهمین جشنواره دانش‌پژوهان، عقرب ۱۳۹۷

۳- برگزاری همایش گل‌های باغ توحید، سنبله ۱۳۹۷

۴- برگزاری جشن الفبا، عقرب ۱۳۹۷

۵- برگزاری جشن شکوفه‌های توحید، عقرب ۱۳۹۷

۶- اولین مسابقه شاهنامه‌خوانی، میزان ۱۳۹۷

۷- دومین مسابقه سخنوران نوجوان، میزان ۱۳۹۷

۸- هشتمین نمایشگاه فرهنگی هنری یار مهربان، عقرب ۱۳۹۷

مسابقات و رقابت‌های علمی در سال ۱۳۹۷:

۱- هشتمین المپیاد ربات‌های آموزشی، عقرب ۱۳۹۷

۲- اولین مسابقه ملی WRO، میزان ۱۳۹۷

۳- دومین مسابقه ملی UCMAS، سنبله ۱۳۹۷

۴- یازدهمین جشنواره دانش‌پژوهان، عقرب ۱۳۹۷

۵- المپیاد علمی سمت (آزمون سراسری مؤسسات توحید)، عقرب ۱۳۹۷

۶- آزمون عملکردی سمت (ویژه شاگردان دوره اول ابتدایی)، عقرب ۱۳۹۷

۷- برگزاری اولین المپیاد علمی SOF در هرات و کابل، قوس ۱۳۹۷

نمایندگی‌های بین‌المللی:

۱- نماینده رسمی نهاد بین‌المللی WRO در افغانستان

۲- نماینده رسمی آکادمی بین‌المللی UCMAS در افغانستان

۳- نماینده رسمی شرکت پیشروبات

۴- نماینده رسمی انجمن بین‌المللی کانگورو بدون مرز